Responsywny elearning. Czyli problemy z cyfrową rzeczywistością

Responsywny elearning dla urządzeń mobilnych to wielkie wyzwanie.Coraz więcej klientów prosi aby ich szkolenia były responsywne, aby dostosowywały się do urządzeń mobilnych a najpopularniejszym trendem są aktualnie kursy, które będą dobrze działały na telefonie. W związku z tym pomyślałem, że trochę o tym napiszę. Nie chodzi o omówienie jak zrobić takie szkolenie ale o zderzenie się z problematyką natury technicznej. Więc zaczynamy.

Responsywny elearning. Jakie narzędzie wybrać?

W opinii wielu projektantów Articulate Storyline jest najlepszym i niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o projektowanie i budowanie szkoleń na platformy LMS. Czy na pewno jest taki doskonały? Coraz więcej klientów zgłasza się do mnie z problemem dostarczenia szkolenia na telefon, czyli takiego, które będzie inaczej wyglądało w pionie gdy normalnie trzymamy telefon. Tutaj muszę wszystkich zmartwić. Nie zrobicie takiego szkolenia w Articulate Storyline. Player Articulate Storyline jedyne co robi to proporcjonalnie skaluje całość szkolenia co jest fajne w przypadku tabletu ale na telefonie już nie. To po prostu nie działa.

Jeżeli planujemy zrobić kurs na telefon a bardzo chcemy korzystać z usług firmy Articulate to musi skorzystać z bardzo prostego Webowego programu Articulate Rise 360. Tutaj faktycznie w łatwy i prosty sposób zbudujesz ładnie wyglądające szkolenie, które posiada podstawową funkcjonalność i po prostu działa. O większej możliwości personalizacji takiego kursu, nie ma mowy o zmiennych czy blokowaniu przycisków.Coś za coś. mamy możliwość dodawania własnego JavaScript oraz sporo predefiniowanych ustawień. Nie ma możliwości dodawania certyfikatów (są obejścia, które jednak nie mają zastosowania w przypadku szkoleń dedykowanych dla firm) W przypadku mniej wybrednych klientów to wystarczy, jeżeli klient szuka bardziej dostosowanego rozwiązania to programy Articulate 360 niestety się nie sprawdzą.

Więc jak zrobić szkolenie responsywne na telefon?

Wiemy, że w Articulate Storyline nie można tworzyć break pointów więc z jakich programów korzystać? Zbyt dużego wyboru nie mamy ale możliwość wykonywania szkoleń responsywnych umożliwia nam Adobe Captivate oraz Atomi Active Presenter. W przypadku pierwszego programu mamy 2 możliwości tworzenia takich kursów:

  1. Możemy samodzielnie ustawić break pointy
  2. Możemy skorzystać z udoskonalonej opcji Fluid boxes.

W przypadku projektowania z uwzględnieniem break pointów należy pamiętać, że czas na zrobienie takiego szkolenia należy przemnożyć x3. O ile Captivate potrafi sobie radzić z większością zmian w layoucie o tyle pozostałe rozwiązania już nie do końca.

Każda z tych opcji ma wady i zalety. Należy pamiętać aby dobierać narzędzie do projektu i potrzeb klienta. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na moim blogu.

Zachęcam do dyskusji na ten temat.